Egyre melegebb

2022.06.30. Még mindig extra meleg van, de sorkerült végre a körmölésre, már nagyon ideje volt. A gyerekek hozták a karámtól a lovardáig. Közben megálltunk kicsit az utánfutónál és kicsit gyakoroltunk. De nem volt cél, hogy bemenjen. Iyen hosszú kihagyásunk még soha nem volt sem utánfutóval, sem körmöléssel. Arippo profin viselkedett. Utána alaposan levizeztem, de hamar megszáradt.

2022.06.27. Ma csak levizeztem Arippo, rekord meleg van. Nem is kértem tőle semmit. Kicsit legeltették a gyerekek.

2022.06.23. Másnap délelőtt a gyerekekkel jöttünk ki és a fedelesbe rendezkedtünk be. Sőrényt fontak és utána egy 3 feladatos pályát építettünk – ezen mentek végig többször is.

Utána még egy  pályát építettünk – ezen többször is végigmentek.  Arippo türelmesen, alkalmazkodóan viselkedett, szeret a gyerekekkel menni, akik már ügyesen legeltetik is.

2022.06.22. Késő délután látogattam meg Arippo-t. Bent maradtunk és a többi lóval mozogtunk a nagy pályán, az ő programjukat csináltuk. Arippo sokkal jobban bírta az intenzívebb munkát, mint én, de feltűnően merev volt. Legközelebb több hajlitást csinálunk, ha egyedül leszünk.  Tehát rövidebben, de erőteljesebben dolgoztunk, szerintem tetszett neki az is, hogy más lovakkal van együtt. Csak minimálisan, a nyergeleshez mozgattam földről, de úgy tűnt ez sem untatta most. Alapvetően motiváltabb volt a kihagyás miatt.

17

Arippo idén 17 éves lett, és mivel körülbelül most vagyunk azonos életkorban megosztok néhány gondolatot közös életünkkel kapcsolatban.

Hosszabb ideje látom, hogy a hazai lókiképzés –  annak elsősorban a „természetes” ága – teljesen rákattant arra a kifejezésre, hogy „a lovam a tükröm”. Én/mi ezt egészen másképp tapasztaljuk, és úgy vélem van egyfajta végig-nem-gondoltság ebben a kifejezésben, amit most már szinte mindenkinél úton-útfélen használ, gyakran minden mélyebb kifejtés nélül. Arippo nem a tükröm, hanem önálló élőlény sajátos hangulatokkal, egyedi karakterrel és akarattal. Így tekintek rá, amikor találkozom vele. A tétel persze filozófiai szinten igaz, de amennyire a ló a tükröm, úgy minden más is az (esemény, személy) amivel kapcsolatba kerülök tükör lehet.  Az, hogy mi tükör és mi nem tükör végső soron egy szemléleti kérdés, aminek csekély köze van a lókiképzéshez, és félő, hogy ez az egyébként hasznos gondolat, nézőpont hamarosan egy kiüresedett sztereotípiává válik a lókiképzésben. Ez azért is érdekes, mert számos lókiképző, aki a lovad a tükröd-et emlegeti sok már interakcióval kapcsolatban nem jut el odáig, hogy az is tükör kéne, hogy legyen – az ő számára…! Ezt kívülről látni néha elég vicces, vagy éppen bosszantó… és gyakran nevetséges.

Arippo nekem tehát nem tükör. Teljesen autonóm személyiség, akinek saját hangulata és akarata van, amelyek messzemenőkig figyelembe vannak véve általam, amikor találkozunk. Még a közös legeltetéskor is figyelek rá, hogy melyik fűcsomót akarja megenni, de ha hosszan akar bámulni egy ismert dolgot az is meg van neki engedve. A kérdés mindig ugyan az: mivel tudnám jobbá tenni a napját? Ez koránt sem jelenti azt, hogy mindig az ő akarata érvényesül, de mindig igazodom a hangulatához. Egy angoltelivér esetében nem is lehet más választásom… Teljesen nevetséges az elvárás, hogy a ló mindig ugyanúgy teljesítsen és mindig maximális alárendeltséget tanúsítson a lovasával, kiképzőjével szemben. Ezt sok lovas és edző gyakran elfelejti és nem képes a ló hangulatát lekövetni, hanem az általa elfogadható sztenderdhez próbálja igazítani minden alkalommal.

Ebből a közös figyelemből Arippo-val az elmúlt években olyan kapcsolat alakult ki, amit álmomban sem reméltem, hogy lehetséges, vagy létezik ilyen. Ez nem jelenti azt, hogy „jól” lovagolunk, vagy képzettek vagyunk. Nagyon sok dolgot nem tudunk a lovaglásról, számos feladatot nem tudunk megcsinálni (még), de a kapcsolatunk több, mint kitűnő.

Szintén ide tartozik, hogy egészen más egy lóval a születése pillanatától együtt lenni, mint fiatal korában megvásárolni. Arippo az évek során megszokta minden mozdulatomat – az etológiailag teljesen indokolatlanokat, összevissza mozdulatokat is – gyakorlatilag teljesen kiismert ő is engem. Tíz éve kezdett beérni a kapcsolatunk és ezután kezdtünk – még a szigeten – önállóan terepre járni. Arippo ebben a helyzetben bizonyította be leginkább rátermettségét. A célkitűzésünk ez volt: egyedül terepen, minden jármódban. Ez már hét éve valóság és ebben a helyzetben minden alkalommal meglep a magabiztossága és a felém irányuló bizalma.

Isten éltessen, Arippo!

Újabb felderítésen

Újabb felfedező utat tettünk. Már a karámban elindítottam a mérést és rögtön látszott, hogy Arippo-nak ma jó a kedve. Legelve jöttünk a lovardáig, ahol a szokásos módon készítettem fel (fülkezelés, patakenés, mozgatás közben nyergelés). Nem csináltunk direkt bemelegítést, mert egyre melegebb lett, hanem kisétáltunk a hídig. Az út erre egyre rosszabb és a híd állapota is egyre aggasztóbb, már-már veszélyes rajta átkelni. Eléggé eltelt az idő, 10 óra is elmúlt mire felszálltam.

Arippo hangulata teljesen más volt, mint a múltkori alkalommal, amikor minden zavarta – most teljesen nyugodtan jött. Szinte teljes volt a csend, csak néha jött egy-egy repülő. A híd után már nyeregben mentünk, nem a tehenek ösvényén, hanem az földúton. Itt nézelődött kicsit, mert még csak egyszer mentünk itt, amióta itt vagyunk és nem nyerte el a tetszésünket, a tehén ösvénynek jobb a talaja. Ügetésekkel és végül vágtával érkeztünk a főúthoz, de kímélni akartam Arippo erejét, mert egyre nagyobb lett a meleg.

Meglepő módon kevesebb, mint 20 perc alatt értünk a főúthoz. Az átkelés simán ment, mert úgy tűnik 10 óra után már kisebb a forgalom. Voltak egészen hosszú szünetek, de azért nagyon kellett figyelni. A másik oldalon – annak ellenére, hogy napok óta meleg van – most is voltak pocsoják – ezt jó tudni… Hagytam legelni egy kicsit, közben két autó is jött kifelé a földúton, aminek a kapuja ezúttal nem volt becsukva. Halomba rakott deszkákról szálltam fel, Arippo ügyesen beállt mellé. Az útvonal-variáció mindössze annyi volt, hogy nem fordultunk be ott, ahol múltkor ide érkeztünk, hanem előre mentünk az egyik távvezetékig és itt jobbra fordultunk – előtte a sarkon legeltettem. Az út elfogadható volt, de a forduló után a benőtt út nem volt kellemes mert sok szúrós ág lógott be. Viszont több csábító út is nyílt innen amit majd feltétlen fel kell derítenünk. Az út végén volt némi lehetőség az ügetésre – így értünk egy újabb jobb fordulóhoz. Innen kevésbé volt jó az út, de Arippo patája kophat, mert még várnunk kell a körmölésre. Volt egy téglával terített szakasz, itt leszálltam és átvezettem. Így értünk a már ismert szakaszhoz, újabb jobb fordulóhoz, ahol most ügettünk, de lépni jobb, mert szép a táj. Ismét a betonozott vízelvezetőben haladtunk, ahol Arippo legelt is. Ahogy egyszer felemelte a fejét megijedt, mert hirtelen pillantott meg egy törött üvegtáblát. Így értünk vissza az egyenes útra, ahonnan jöttünk. Innen is szép utak nyílnak, felfedezésre hívogatnak. Biztos, hogy van még kellemesebb útvonal lehetőség is erre felé. Az átkelés visszafelé is sima volt, és hazafelé csak egy felugró fácántól ijedtünk meg. Én nem ragaszkodtam hozzá, de Arippo még ment egy utolsó vágtát a tehénösvény második felén. Otthon kicsit levizeztem és a karámjába végződött a mérés. 6 km-t mentünk és egész kellemes volt így is, hogy a végére 30 fok lett. Arippo rendkívül profin ment, megfelelő menőkedvvel.

Nyeregben

Hanyagoltuk a földi munkát ma is. Időm se volt igazán és elég meleg is volt. Mivel fülledt, esős, frontos idő van fontos volt bekenni a patáját. Most már esedékes lenne a körmölés, de egy hetet még várnunk kell a körmölőre. A pálya el volt ázva és egyébként is a fedelesbe készültünk. Most nem raktam ki semmilyen feladatot, mert nem akartam sokat menni. Végül kb 25-30 percet mentünk nyeregben, lépésben, ügetésben.

Esős, frontos

2022.07.08. Ma Arippo megkapta a nyugat-nílusi elleni oltást – profi módon viselkedett. Sokat vártunk az orvosra, több, mint egy órát és ezalatt végig legeltettem, szinte már meg is unta. Az idő ma is fülledt volt, állandóan vihar készülődött és erősebb szert használunk a legyek ellen, mert a régebbi nem tartja őket távol.

2022.06.07. Fülledt az időpontok, frontok jönnek-menek. Arippo-val bejárjam azt az utat amin közösen mennénk szombaton – ha nem jön túl sok eső addig. Rögtön láttam, hogy  Arippo  vadul legel és a legyek szintén vadul csíptek. Ebből már lehetett is tudni, hogy  időváltozás jön. Kapott egy nagyon kevés kerabolt almával és még is ette. Hagytam legelni azután az erdő felé vettük az irányt. Rég jártunk erre és Arippo mindent megnézése, ideges is volt kissé.  Mindenképp jó, hogy kicsit megnéztük ezt az útvonalat, ha nem is végig. Visszafelé már nyugodtabb volt, de nem sokkal. Ide még ki kéne jönni szombat előtt, bár elsősorban a fura időjárás okozott benne feszültséget.

Heti

2022.06.06. A gyerekek ma először lovagoltak önállóan Arippo-val, nem mentem mellettük. Mindenki nagyon jól csinált minden, Arippo érzékelte, hogy a lányok már egyre jobban lovagolnak és hagyta magát irányítani, nem engem tekintett vezetőnek. De nem fárasztotta magát feleslegesen… De még akadályokat is teljesítettek: lépőfák és folyósó bójákból, volt megállás és elindulás is. Csak lépés volt, mert a lányok szárhasználata még nem kiforrott.

2022.06.03. Ma „csak” befújtam  Arippo-t, hogy ne járják a legyek. Ezzel együtt itt a rovarhelyzet sokkal jobb, mint a szigeten. Utána legeltünk,  de a karám előtt.

Majd fel kéne deríteni az erdő felé vivő utat ( ennyi idő most nem volt), mert egy fiatalabb lóval (karámtárs) mennénk erre egy hét múlva, aki még nem nagyon volt kint terepen. Több tervünk is van: pályán ugrás, kisterep, nagyobb terep – ez utóbbi a múltkori nagy kiterjesztése lenne.

Még mindig a lépés a király

Két nap teljes szünet után ma csak röviden foglalkoztam Arippo-val, de eredményesek voltunk. Legelve jöttünk be a lovardáig, és – mivel több lovas is volt – a legelső karámba vittem, ahol legelt, amíg behoztam a nyerget és a többit. Nem mentünk a pályára, elsősorban azért, mert a fedeles árnyasabb, kellemesebb ilyenkor. Rögtönöztem egy pályát, eléggé jó lett: bójákból két kapu és szlalom fordulók a hosszú oldalon. Ez utóbbi eléggé szűknek bizonyult, inkább lépésben lehetett meglovaglni.

A végén

Sikerült végre jól beállítani a kengyelszíjjat, és elsősorban lépésben és ügetésben mentünk – vágta most nem volt. Arippo menőkedve jó volt, örült, hogy nem a napon kellett lennie, úgy tűnt a feladatok jellege és időtartama is a kedvére volt.. Kiderült, hogy a pályát egészen sokféle módon meg lehet lovagolni, volt két gerenda is, itt megálltunk és hátralépést csináltunk. A bójakapukat Arippo most is értékelte és értelemszerűen használta – főleg „állj” vagy „ügetésre” használtuk ezeket a pontokat. Jól, koncentráltan mentünk kb 35-40 percet. Utána még legelt a visszaúton.