Legjobb tudomásom szerint ez egy teljesen ismeretlen terület Magyarországon, sőt talán ez az első írás magyar nyelven ebben a témában. Tehát legjobb ha a kályhától indulva, legelőször nézzünk utána ki is volt F. Matthias Alexander (1869 – 1955), mi az Alexander Technique, és azon belül an u.n. Saddle-Work?
Évtizedekkel ezelőtt hallottam először az Alexander Technique-ról és életem első leckéjét, autentikus forrásból, egy Ausztrál AT tanártól vettem. A hangját vesztett színész történetét már ismertem, amikor a technikával találkoztam. A későbbi előadóművész az Ausztrália melletti Tasmánia szigetén született, de a későbbi évtizedekben bejárta az akkori modern világot.
Alexander soha nem nevezte művét Alexander Technique-nak, ő mindig úgy hivatkozik rá, mint „my work”. Ezzel együtt ez az elnevezés már régóta elfogadott, sőt szakmai vonalon csak annyit írnak, hogy AT. Alexanderre is elég gyakran csak keresztneveinek kezdőbetűivel hivatkoznak (FM), megkülönböztetendő a testvérétől, egyik első tanítványától Albert Redden Alexandertől (AR). Mindketten tudtak lovagolni.
Az Alexander Technique (AT) fontosabb gyakorlatai, mozzanatai: Table-Work, Sit, Stand, Walk, és az un. Whispered ‘Ah’ (magyarul suttogó „A” hangzó, egy sajátos technika az állkapocs, torok és a hangszálak felszabadítására) – valamint Saddle-Work, az un. „Nyereg-munka„.
A fentiak közül a Sit, Stand, Walk (ülés, állás, járás), és a Whispered ‘Ah’ F.M. „találmánya”, ám az asztali munkát (Table Work), vagyis az előkészítést Alexander titkárnője találta ki. Hasonló a helyzet a Nyereg-munkával kapcsolatban is.
A történet több változatban ismert, de azt hiszem most sikerült megtalálnom az autentikus változatot. Mint utaltam rá a Saddle-Work-öt nem F.M. Alexander fejlesztette ki, hanem tanítványa és pártfogoltja, Walter Carrington (1915-2005), akinek a repülőgépét a Balaton környékén lőtték le a Második Világháború idején. Carrington anglikán papnak készült és ennek kapcsán került kapcsolatban Alexanderrel a harmincas évekbe, hogy nyilvános beszédet tanuljon. A repülős incidens követő hosszas gyógykezelés alatt fordult ismét az Alexander Technique felé. Ő is az un. első generációs AT tanárok egyike.
1955-ben Walter Carringtonhoz fiatal lány érkezett (a történet különféle változatai megegyeznek abban, hogy tíz év alatti volt, a valós kora 4 éves lehetett) spina bifida (a nyitott gering enyhébb változata) diagnózissal, ami annyit jelentett, hogy nem tudta használni a lábait és ülni is csak nehezen tudott. A közös munka ugyan hozott eredményt, de Carrington nem volt elégedett. Ekkor támadt az a gondolata, hogy ha a fiatal lányt a hintalóra ülteti a dolgozószobájában (amivel a kisgyerekeket szórakoztatta, miközben a szüleiken dolgozott). Így a lábakon szabadon lógtak a két oldalon és sokkal jobban tudott dolgozni rajtuk. Annyira sikeres volt, hogy úgy gondolta, ha a gyerekeknél is működhet, akkor a felnőtteknél is működni fog, ezért olyan magasra tett egy bőr lovagló nyerget, hogy lábait lógatva egy felnőtt is ráülhessen. Ez a nyeregállvány olyan faállvány, amilyenen a nyergeket tartjuk a lovardákba, csak magasabb és természetesen megfelelő teherbírású. Az Alexander Technique céljára külön gyártanak ilyet. Carrington a későbbiekben rendszeresen használta felnőtteknél, és hároméves nappali tagozaton betanította a Saddle Work-öt. Az Egyesült Királyságban – ahol van lovasokra specializálódott AT irányzat – az AT tanárok rendszeresen használják lovasok és nem lovasok esetében is ezt az AT irányzatot. A fiatal páciens végül teljesen normális életet élhetett. Ahogy nőtt ő is nyeregbe ülhetett. Tizenhárom éves korára az AT és a Saddle-Work segítségével annyira megerősödött, hogy mankóval, bottal kezdett járni. Ez vezetett az önálló életvitelhez, egyetemre járt, autót vezetett, dolgozott.
Kép forrása: http://alexandertechnique.tv/blog/walter-carrington-1915-2005/
http://waltercarrington.com/obit/
Hazai forrás hiányában megrendeltem egy hangfelvétel sorozatot, amely lényegében egy vezetett, audió gyakorlatsor Alexander Technique-ből lovasoknak. Ez nem a Saddle Work, hanem kifejezetten lovaglást segítő hanganyag az Alexander Technique elvei alapján. A alkotó Kristen Harris, akinek új, festészettel foglalkozó oldalán mindez most is elérhető. Tudomásom szerint ez a világon az egyetlen lovasoknak szóló AT audió, címe Walking With Your Horse .
Néhány gondolat az ismertetőből:
„Ezeket az Alexander-technika leckéket kifejezetten azoknak a lovasoknak tervezték, akik több harmóniát, áramlást, érzést és bizalmat szeretnének kialakítani önmaguk és lovaik között”…
„Az Alexander-technika már több ezer versenyzőnek segített abban, hogy javítsák a lovaglást, és fejlesszék a nagyobb koordinációt, egyenességet, könnyedséget, szabadságot, tapintást és áramlást…”.
A felvétel kb. 50 perces és két részből áll, ára 10 GBP. Én soha sem hallgatom lovaglás közben – bár ma már ez technikailag nagyon könnyen megoldható, hiszen az mp3 formátumú hang telefonon is lejátszható – hanem a lovaglás előtt, úton a lovarda felé. A lovaglás előkészítésére a testtudatosság felébresztésére is kitűnően alkalmas, rendkívül hasznosnak találom és nem győzőm hangsúlyozni, hogy amíg nincsenek AT Saddle-Work tanárok nálunk – és úgy tudom nincsenek – egyenesen nélkülözhetetlen.
További források, ismeretek:
https://artofposture.co.uk/saddle.html
https://www.alexander-technique.com/wooden-horse-alexander-technique/